Neden Türk firmalarından Hosting hizmeti alınmalıdır?

İtiraf etmek gerekirse, Veri merkezi hizmetleri olarak adlandırılan hosting, sunucu kiralama ve sunucu barındırma hizmetleri en sağlıklı şekilde yurt dışında yapılmaktadır. Bunun en büyük sebebi maliyetlerdir. Düşünün ki bir dell marka üretilen bir sunucunun satın alma bedeli dünya genelinde 1000 USD iken, Maalesef ki ülkemizde bu sunucunun bedeli 7000 TL lere ulaşmakta. Dolayısıyla maliyet anlamında Türkiye de hizmet veren hosting firmaları 1-0 yenik olarak rekabete girmektedir.

Bunlarında yanında yurt dışında çok yüksek verilen hat kapasitelerinin ücretleri çok uygun olmasına karşılık, Türkiye de hat ve elektrik gibi ücretler çok korkunç rakamlar ile sağlanmaktadır. Aynı şekilde ülkemizdeki döviz kurları, elektrik ve kira gibi maliyetleri de hesap ederseniz yurt dışındaki bir hosting firması ile rekabet edemez duruma geliyoruz. Bu sebeple yüksek özellikli hat ihtiyacı olan ya da en yeni nesil sunucular ile hizmet almak isteyen kişi ya da firmaların ilk tercihleri yurt dışı firmalar olmaktadır.

Yurt dışındaki maliyetlerin düşük olması sebebiyle veri merkezleri ya da yurt dışı hosting firmaları alt yapılarını oldukça güçlü yapabilmekteler. Buda ülkemizdeki bir hosting firmasına göre daha az sorun anlamına gelmekte. 

 

Evettt yukarıda yazdıklarımız yurt dışında hizmet veren hosting firmalarının avantajlarıydı.

Neden Türkiye de hizmet veren hosting firmalarını tercih etmeliyiz?

Aslında cevabı çok basit. Türkiye de hizmet veren hosting firmasından alacağınız hosting, reseller hosting, sanal sunucu ya da kiralık fiziksel sunucu hizmetlerinde en hızlı şekilde erişim hızlarına sahip olursunuz. Yurt dışındaki bir sunucuya erişim süreleri uzun olurken, Türkiye deki hosting firmalarından alacağınız hizmetlerde erişim süreleri çok kısa olacaktır. Bu da web sitelerinizin hızlı şekilde açılmasına neden olacaktır.

a- En önemli unsur Hosting firması Türkiye de

Aldığınız hizmet ne olursa olsun ister bir hosting hizmeti, isterse de fiziksel sunucu hizmeti, olası bir sorun ya da her hangi bir destek talebinizde firmanıza gerek mail yolu ile, gerekse de telefon üzerinden kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede yurtdışı firmalarında muhatap bulamama gibi sorunlar ile karşılaşırken, Türkiye de bu sorunu yaşamazsınız.

Aynı zamanda hizmetleriniz ile ilgili bilgi almak ya da kendi alt yapınızı oluşturmak istediğinizde Türkiye içerisinde firmayı ziyaret ederek birebir firmanın ofisi ve veri merkezi alanını dahi gezip görebilirsiniz.

b- Türkçe destek alırsınız.

Yurt dışındaki hosting firmalarından hizmet almanın avantajları var ise de dezavantajları daha fazladır. herhangi bir sorununuzda iletişim kurmanız neredeyse imkansızdır. Yazılı olarak da dil bilmediğiniz için kendinizi ifade edemezsiniz. Hal böyle olunca web siteniz üzerinde yaşayacağınız bir sorunun çözümü Türkiye de kısa sürerken, yurtdışında sorunu çözemeyebilirsiniz bile.

c- Türk firmaları yardımseverdir.

Bizim insanımızın yapısındaki yardımseverlik sayesinde bir hosting hizmeti alırken, yazılımınız ile ilgili olan ve sizi ilgilendiren bir sorunu bile hosting firmanıza çözümletebilirsiniz. Ya da sunucu yönetimini hiç bilmiyorsanız bile Türkiye deki hosting firmaları size yönetim konusunda dahi ücretsiz destek ve hizmet sunarlar. Sadece bu avantaj bile Neden Türkiye de hizmet verne bir hosting firması ile çalışmalıyız? sorusunun cevabı olabilir.

d- Türkiye de aldığınız bir hizmet resmi faturalıdır.

Eğer bir firmanız var ise aldığınız hizmetin karşılığında firma tarafından size verilen faturayı gerek gider olarak gösterebilir, gerekse de yaşadığınız bir sorunda yasal olarak kullanabilirsiniz. Ancak bu durum yurt dışında hizmet aldığınızda değişmekte ve oldukça zorlaşmaktadır

 

Türkiye de hosting hizmeti almanın dezavantajları nelerdir?

Tabi ki Türkiyede hosting ya da kiralık sunucu hizmeti almanın avantajları kadar dezavantajlarıda vardır. Ancak hemen söylemek gerekir ki dezavantajları sizlerin çalışmasında hiç bir olumsuzluk oluşturmaz.

a- Yeni nesil cihazlar ile hizmet veren firma sayısı azdır.

Yukarıda da bahsettiğimiz yüksek maliyetler sebebiyle en yeni nesil olarak çıkan bir sunucu, işlemci ya da SSD disk yurt dışındaki hosting firmalarında hemen stoklarına girerek çok cuzi rakamlar ile müşterilerine sunabiliyorlarken, maalesef aynı yeni nesil sunucular Türkiye de yıllar sonra 2. el statüsüne düştükten sonra müşterilere sunulabilmekte. Aynı şekilde Türkiye de sunuculan hosting ya da VDS Sunucu paketleri için hazırlanan fiziksel sunucular dahi bu yeni nesil cihazlardan olmadığı için tam istenilen performans alınamayabiliyor.

Tabi ki Türkiyede de yatırımlarını sürekli olarak yapan ve bu yeni nesil sunucular ile hizmet sağlayan firmalarda var ancak bu seferde fiyat kıyaslaması yapıldığında yurtdışına göre 3  4 kat daha fazlaya satılmaktadır

b- Maliyetler sebebiyle alt yapı kapasitesi düşük özelliklerdedir.

Maalesef ki ülkemizde tam anlamıyla gerek yedeklilik olsun gerekse de TİER standartlarına göre hizmet veren veri merkezi sayısı az, TİER3 ya da 4 seviyesinde hizmet veren veri merkezleri ise maalesef hizmet vermek için korkunç yüksek rakamlar istemekteler. Hal böyle olunca da insanlar daha düşük yedeklilikte hizmet sunan veri merkezlerinden hizmet aldıkları için olası bir elektrik ya da internet erişim sorunlarında büyük oranda olumsuz etkilenebilmektedir.

Bu ve bunun gibi avantaj ve dezavantajları çoğaltabiliriz.Ancak her ne olursa olsun Türkiye de hizmet veren firmalardan vazgeçilmemelidir.

 

Akweb Hostingi olarak, tüm altyapımızı Türkiye'nin en iyi verimerkezlerinden olan Denizli Netinternet veri merkezi ve Bursa Dgn veri merkezinde oluşturarak müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti vermekteyiz

 

 

Abone Olun...

Sitemizdeki tüm yenilikler ve güncellemelerden
ilk siz haberdar olun